Reference

Situation och behov

Den svenskspråkiga församlingen Närpes församling har sedan tidigare nog haft en webbsida. Som med det mesta på nätet blev även den sidan föråldrad. Det blev dags för en uppfräschning som också skulle fungera problemfritt i mobil och surfplatta. Det fanns också ett behov av att få in sociala kanaler på webbsidan för att göra den mer levande. För att få en samhörighet med andra evangelisk-lutherska församlingar fanns också en önskan om att få in deras gemensamma typsnitt. 

 

 

Projekt och process

Den nya webbsidan gjordes bredare - utnyttja mer utrymme till bilder för att få en känsla av rätt stämning och miljö. Layouten gjorde responsiv för att kunna anpassas efter varje skärm. Vi lyfte fram nyheter och föränderliga element på startsidan, t.ex inlägg från församlingens facebook-flöde, samt videor från församlingens gudstjänst-tv. Från att tidigare ha haft en äldre modell på webbsida (smal och vänsterställd) blev hela sidan nu mera centrerad och som redan nämnt - bredare. Eftersom församlingen hade ganskam ycket information som skulle in på sidan, fick huvudmenyn hamna i toppen, med underkategorier samlade som drop-downs. 

Needs & goal: 
  • Uppfräshad webbsida
  • Responsiv & mobilvänlig
  • Implementerade sociala medier
  • Smartare strukturering
Client: 
Närpes församling
Published: 
January, 2015
Services: 
Webbsidor